Ranní Yoga

Yoga po ranním probuzení, ranní praxe, aneb jak začít den v pohodě. Zkuste jednoduché jógové pozice, které osvěží vaše tělo i mysl.

Yoga po ranním probuzení, ranní praxe, aneb jak začít den v pohodě.

Zkuste jednoduché jógové pozice, které osvěží vaše tělo i mysl. S podzimem se dny zkracují a noc nabírá na síle. Je to ideální čas na to, abychom si dopřáli klid a relaxaci hned po probuzení.

Proč cvičit po probuzení?

Ranní cvičení nám pomáhá naslouchat potřebám těla a duše. Po probuzení se často cítíme lehce a svobodně, což je skvělá příležitost pro jemnou praxi. Věnujte chvilku sami sobě a svému dechu – potřebujete jen pár minut, abyste si užili tento čas.

Jak na to?

Stačí se zbavit peřiny a polštářů – hlava by měla být podložená tak, aby se krční páteř nezatěžovala.

Než začnete s jógou, protáhněte se. Po noci bývá tělo ztuhlé, a proto je dobré mu dopřát příjemné protažení. Sledujte své tělo a dech, a nezapomínejte, že cvičení by mělo být pohodové – netlačte na sebe a nedělejte nic, co by vás bolelo. Takhle si užijete skvělý začátek dne!

Vyzkoušejte tyto pozice, které vám pomohou probudit se do nového dne:

  1. Savásana: Ležte na zádech, paže volně podél těla, dlaně vzhůru. Soustřeďte se na dech.

Účinky pozice:          
Pozice rozvíjí uvědomění těla. Ve chvíli, kdy je tělo úplně uvolněné, zvyšuje se činnost mysli a rozvíjí se koncentrace.

  • Poloha blaženosti: Ze savásany pokrčte nohy a přitáhněte paty k hýždím. Pomalu spusťte kolena dolů a spojte chodidla. Ruce můžete mít podél těla, nad hlavou nebo na podbřišku.

Účinky pozice:

V této pozici procvičujete svaly pánevního dna, uvolňujete kyčle, uvolňujete kolena, dochází k prokrvení celé pánve. Dámy, díky tomu je tato pozice vhodná i při bolestivé menstruaci, kterou mimo jiné způsobuje i nedostatečné prokrvení pánevního dna.

  • Jednoduchá rotace: Pokrčte pravou nohu a přitáhněte koleno k hrudníku. Uchopte pravé koleno levou rukou a s výdechem ho přetáhněte přes nataženou nohu. Opakujte na druhou stranu.

Účinky pozice:

Zvyšuje pohyblivost páteře, uvolňuje hluboké zádové svaly, masíruje a zároveň prokrvuje vnitřní orgány, pozitivně tak působí především na ledviny, žaludek, slinivku břišní a slezinu, podporuje trávení, prohlubuje dech, jsou skvělým pomocníkem při tréninku šikmých břišních svalů.

  • Poloha uvolňující větry: Přitáhněte obě kolena k hrudníku, obejměte je a dýchejte. Zkuste se lehce zvednout a obejmout se pod koleny.

Účinky pozice:

Rozproudí trávení a střevní peristaltiku, působí pozitivně proti zácpě, zlepšuje hybnost dolních končetin, vyhání plyny a uvolňuje bederní oblast zad. 

  • Cvik à la jízda na kole stimuluje lymfatický systém

Ruce přitáhněte k tělu, dlaně mějte obrácené směrem dolů. Nyní můžete zkusit jízdu na kole. Záda tlačte do podložky, bradu jemně stahujte proti krční páteři a vytahujte za temenem. Zvedněte nohy do přednožení a krouživým pohybem uvolněte kyčle, kolena i kotníky. Cca 3–10 pohybů neboli kruhů oběma nohama.

Účinky pozice:

Tímto cvikem stimulujete břišní svaly i lymfatický systém, jehož fungování je pro zdraví člověka klíčové. Typickým příznakem toho, že lymfatický systém nefunguje, jak by měl, jsou otoky nohou i jiných částí těla, chronická únava a bolesti hlavy. Někdy i vyšší sklon k infekčním chorobám jako je angína, chřipka a různé záněty.

  • Savásana: Ukončete praxi v Savásaně, kde si vychutnáte pocity z cvičení.

Dopřejte si tento klidný rituál a zjistěte, jak se po něm cítíte. Uvidíte, že i krátká ranní praxe může mít pozitivní vliv na váš den!