Otázku co a kdy jíst před lekcí yogy slýchám ve studiu často a nerada na ni odpovídám, protože je to velice individuální. Platí ale obecná pravidla, kterých se začátečník může držet.
Cvičit jógu byste měli s prázdným žaludkem. To ale neznamená, že pokud cvičíte večer, od oběda budete hladovět. Můžete si dát svačinu, která následně při cvičení udrží vyváženou hladinu cukru v krvi, dodá vašemu tělu dostatek energie, ale příliš ho nezatíží. Dát byste si ji měli 1,5 – 2 hodiny před cvičením.
Základním principem výživy při cvičení jógy je konzumace jídla v malých dávkách s vysokou nutriční kvalitou. Vysoce kvalitní jídlo je takové jídlo, které podporuje životní sílu těla bez produkce toxinů. Doporučené jídlo je ovoce, zelenina, celá zrna a ořechy.
Výživa doporučovaná pro jogíny ve skutečnosti není žádnou extrémní, omezující a nezdravou dietou, ale zdravý stravovací způsob. Tato strava také není jen pro jogíny, ale naprostá většina jejích pravidel by prospěla každému z nás.
Samotné cvičení yogy je úžasné, ale podle některých odborníků jen polovinou úspěchu. Prospěšný pohyb je totiž nezbytné podpořit zdravou výživou. Jogínská strava vychází z filosofie, že nejenom sytíme naše těla, ale vyživujeme i naši duši. Potraviny, které přijímáme takto ovlivňují tvorbu našich myšlenek, naše jednání a osobnost.
Podle Ayurvédského učení, lze potraviny a jídla dělit na základě jejich působení na tzv. „sattivické, rajastické a tamastické”. A o tom třeba zase příště
Co si dát po lekci?
Záleží na jeho intenzitě a době. Pokud jste cvičili lehce a nezapotili se, není nutné ihned doplňovat energii. Stačí počkat a najíst se podle chuti a denní doby.
Pokud bylo cvičení náročné, doplňte energii rychle, ideálně ovocem, fresh nápojem, aby nedošlo k hypoglykémii. Za hodinu až dvě by mělo následovat plnohodnotné jídlo obsahující bílkoviny, sacharidy a tuky, které podpoří regeneraci.
Nezapomeňte na bílkoviny – jsou klíčové pro regeneraci a budování svalů.
I když cvičíte večer, nikdy nechoďte spát hladoví. Dejte si něco menšího, ale klidně i později večer!
Neméně důležité je i dodržování pitného režimu. Snažte se pít v průběhu celého dne čistou vodu a vyhnout se dehydrataci (což se pocením a pobytem v zadýchané místnosti může stát). Vyhněte se jakýmkoliv nápojům s přidanými cukry – dopřejte si maximálně čerstvé, naředěné džusy, domácí ovocné limonády či čaje.
Jaké cviky podporují trávení?
Všechny pozice znáte z našich lekcí yogy, protože jsou téměř vždy součástí jógové praxe.
1. Pozice Dítěte (Balásana)
Účinky: Pozice Dítěte s koleny u sebe vytváří tlak na břišní dutinu. V obou variantách (s koleny u sebe nebo od sebe) pozice působí velmi relaxačně, zklidňuje nervový systém a “přepíná” ho do režimu parasympatiku.
2. Pozice Psa hlavou vzhůru (Urdhva Mukha Svanásana)
Účinky: Protažením, tedy mechanickým tahem a posílením břišních svalů ásana stimuluje trávicí orgány a urychluje metabolismus.
3. Pozice Poloviční rotace v sedě (Ardha Matsjéndrásana)
Účinky: Podpora detoxikace organismu. Představ si, jak s výdechem a aktivací svalů břicha “ždímáš” toxiny z orgánů trávicího ústrojí jako ze špinavého mokrého ručníku. Zní to docela vtipně, ale pouhou představou dosáhneš intenzivnějšího zkrutu. S každým dalším výdechem v pozici vnímej břišní svaly a jak dochází k podpoře trávení jejich aktivací.
4. Pozice Svíčky (Salamba Sarvangásana)
Účinky: Pozice Svíčky je jednou z obrácených pozic, B.K.S. Iyengar ji ve své knize Light on Yoga nazývá “matkou” všech ásan. Říká, že tato ásana usiluje o harmonii a štěstí lidského systému a popisuje mnoho pozitivních účinků zejména na endokrinní systém. Vlivem změny působení gravitace působí také na břišní orgány, uvolňuje střeva a zmírňuje zácpu. Zbavíš tak svůj systém toxinů a budeš se cítit plná energie.
5. Pozice Pluhu, nohy za hlavou (Halásana)
Účinky: Orgány jsou tu pořád “vzhůru nohama”, ale tady se navíc přidává tlak na břišní orgány. Po návratu z pozice, kdy se komprese uvolní, dochází k přívalu “čerstvé” krve do břišní oblasti.
6. Pozice Vyhánějící větry, v leže přitahujeme pokrčené koleno (Apanásana)
Účinky: Už samotný název pozice napovídá jaké benefity ti tato ásana přinese. Doporučujeme provádět v soukromí, ať si benefity pozici můžeš užít :D. Pozice také rozproudí trávení a peristaltiku střev a benefitem navíc je uvolnění napětí spodních zad.
Na závěr zůstaň chvíli v relaxační pozici Mrtvoly (Shaváshana) v leže na zádech pro integraci všech předcházejících pozic, nechej dech volně plynout, úplně uvolni břicho a pozoruj co se v něm odehrává.