Alergenů neustále přibývá. Nejčastěji jsou to pyly různých rostlin a trav, roztoči obývající naše domovy a samozřejmě různé potraviny, které běžně jíme.
Jak s alergií bojovat? Při prvních příznacích bychom měli navštívit lékaře, který nám zjistí, které jsou ty „naše“ alergeny, a doporučí nejvhodnější medikaci.
Důležitý je také pohyb na čerstvém vzduchu, pravidelný a dostatečný spánek, psychická pohoda, vyrovnané vztahy se svými blízkými i přiměřeně zdravá strava. Samozřejmostí by pro alergiky a astmatiky mělo být nekouřit.
Stojí za to vyzkoušet i některé jógové praktiky, které nám mohou se zmírněním nepříjemných příznaků pomoci. Patří sem jak očistné rituály, tak i dýchací techniky a provádění ásan. Doporučuje se provádění pozic, které uklidňují organismus, a také těch, které posilují dýchací soustavu. Schopnost kontrolovat svůj dech a vědomě s ním pracovat totiž může pomáhat lidem, kteří trpí dušností.
Dechová cvičení
Kapalabháti – Zářící lebka se řadí jak mezi dechové techniky, tak mezi techniky očistné, neboť mimo jiné pročišťuje nos a čelní dutiny. Skládá ze série rychlých, silných výdechů a pomalých, jemných nádechů. Napomáhá pročistit nosní dutiny, kde se alergeny usazují, a tak ulevuje od podráždění.
Nádí Šódhana – střídavý dech patří mezi základní dechové techniky. Jedná se o střídavý dech, při kterém střídavě nadechujeme a vydechujeme pravou a levou nosní dírkou. Nádí jsou kanálky, kterými prochází vitální energie, a šódhana znamená očista. Jedná se tedy o dech, při kterém pročišťujeme nádí a napomáháme lepšímu proudění energie. U této praktiky musíte být schopni dýchat oběma nosními dírkami, což velmi silná alergie někdy nedovoluje.
Jógové pozice
Svíčka, pes hlavou dolů, stoj na hlavě a další obrácené pozice otevírají nosní dírky pro lepší odvodnění. Nebuďte ale v těchto pozicích déle než několik minut. Záklonové pozice jako je most, ryba, kobra, otevírají hrudník a plíce, což vám usnadní dýchání.
Očistné techniky
K očistným technikám se částečně řadí i výše zmíněný střídavý dech a kapalabháti. Na pročištění dutin je ale také účinné proplachování nosu slanou vodou – džala néti.
Jogínská očista očí – naplníme kalíšek vodou o tělesné teplotě, přiložíme k oku a několikrát zamrkáme. Totéž u druhého oka. Neprovádějte během infekce nebo poranění očí.
Vyzkoušet můžete i chladivé éterické oleje, jako jsou ty z levandule, heřmánku, růží, případně santalového dřeva. Používejte je ve formě masáží, koupelí, obkladů a inhalací podle typu alergie.
Někteří si myslí, že energické cvičení, které tělo ohřeje, alergii zhorší, zatímco jiní tvrdí, že pořádně se vypotit pomůže k celkovému pročištění. Záleží to především na vašich pocitech. Pokud spadáte do první skupiny, je ideální Breath Flow Yoga jóga nebo lehká Vinyasa. Tyto typy jógy vaše tělo protáhnou bez generování přílišného tepla. Pokud vám teplo pomáhá, můžete vyzkoušet Dynamic Energy Flow Yogu HOT, Vinyasu HOT nebo Ashtangu HOT yogu.
Závěr
Ačkoli jóga není přímým lékem na alergie, její pravidelná praxe může výrazně zlepšit schopnost těla vyrovnat se s alergickými reakcemi a přispět k celkové pohody během alergického období. Kombinace dýchacích technik, relaxace, zlepšení flexibility a posílení imunitního systému může lidem pomoci zmírnit některé příznaky a lépe zvládat sezónní alergie na jaře.