Jóga není jen o cvičení. Je to komplexní praxe, která nás učí vyrovnanosti, soustředění a respektu k sobě i světu kolem nás. Každá lekce jógy je cestou, která začíná a končí v přítomném okamžiku, ale její dosah přesahuje samotnou podložku. Jak tedy probíhá lekce jógy a co všechno si z ní můžeme odnést?
Začátek lekce: Nalaďte se na vlnu přítomnosti
Každá lekce jógy začíná krátkou meditací, která nás uvádí do přítomného okamžiku a připravuje na to, co nás čeká. Tento úvodní rituál je velmi důležitý, protože nám pomáhá se naladit na sebe, na skupinu kolem nás a vyčistit mysl od rušivých myšlenek. Většinou začínáme vsedě nebo vleže a soustředíme pozornost na své tělo a posléze na svůj dech. Tento klidný začátek nám pomáhá uvolnit napětí, které jsme si možná přinesli zvenčí a přeladit se z vnějšího světa sami k sobě.
Některé lekce začínají i zpíváním mantry „ÓM“, což je zvuk, který symbolizuje vesmírnou rezonanci a přítomnost. Zpívání manter se používá k vytvoření hlubšího spojení s naší vnitřní energií.
Protažení, zahřátí
Po meditaci a krátkém úvodu následuje rozcvička, která nám zahřívá tělo a uvolňuje svaly. V této fázi je kladen důraz na soulad pohybu a dechu, čímž se tělo postupně připravuje na náročnější pozice.
Hlavní část: Pozdravy slunci
Tradičně začínáme sérií pozdravů slunci (Surya Namaskar), což jsou dynamické sekvence, které aktivují celé tělo, prohřívají svaly a zklidňují mysl.
Asány a dechová praxe
Poté přichází na řadu samotné cvičení, které zahrnuje různé pozice (ásany) podle stylu jógy, který je veden. Může se jednat o jemné a uvolňující pozice, nebo naopak o silovější a dynamické sestavy, které testují naši flexibilitu a sílu. Instruktor nám ukazuje různé varianty, od jednodušších po náročnější, a pomáhá nám najít to, co nejlépe vyhovuje našemu tělu v daném dni.
U každé pozice je důležité být vnímavý ke svému tělu a věnovat pozornost tomu, co nám říká. V józe se často setkáváme s výzvou překonat nepohodlí, ale nikdy ne s bolestí. Pokud naše tělo signalizuje bolest, je důležité ubrat a hledat variantu, která je pro nás bezpečná. Cílem není dokonalost pozice, ale uvědomění si přítomného okamžiku a vnitřního pocitu.
Závěr lekce: relaxace, klid pro mysl
Konec obvykle patří relaxaci, kdy si lehneme na záda v pozici Shavashany (pozice mrtvoly) a necháme tělo plně uvolnit. V této fázi se naše tělo i mysl mohou regenerovat a dojde k úplnému zklidnění. Často se na konci lekce opět věnujeme krátké meditaci nebo zpívání mantry, což posílí naše spojení s vnitřním klidem.
Jóga jako životní styl: Víc než jen cvičení
Jóga není pouze o fyzických pozicích. Je to součást širšího systému, který zahrnuje i etické principy a filozofii. V józe je kladen důraz na vnitřní vyrovnanost, soucit a respekt vůči ostatním. To vše nás učí nejen na podložce, ale i v běžném životě. První stupně Patandžaliho systému jógy nás vyzývají k morálním a etickým zásadám, které zjemňují naše chování a přístup k sobě i k ostatním. Až třetí stupně pak zahrnují praxi ásan a čtvrtý pránájámu. (dechová cvičení)
Jóga nás vede k tomu, abychom hledali rovnováhu nejen v těle, ale i v každodenním životě. Patří sem i správná strava, věnování pozornosti odpočinku, rozpoznání potřeby „nechat to být“ a sebereflexe. Je to cesta, která nás učí být lepšími lidmi, lepšími partnery a rodiči, ale hlavně lepšími lidmi pro sebe samé.
Co na lekci jógy NEmusíme dělat
Mnozí začátečníci se často obávají, že budou dělat chyby nebo že se nebudou dostatečně soustředit. Pravda je, že na lekci jógy nepotřebujeme dělat dojem na ostatní. Jóga je o nás samotných. Nikdo neocení naši dokonalost v pozicích, ale každý si všimne, jak se cítíme. Nezapomínejme, že se nemusíme nutit do složitých ásan, a pokud potřebujeme odpočinek nebo prostě jen chvíli relaxovat, je to naprosto v pořádku.
Jóga je cesta, která nás může provázet celý život. Každá lekce je příležitostí k tomu, abychom si odpočinuli, zklidnili mysl a našli spojení s naším tělem. Není to o dosažení nějakého cíle, ale o cestě, která nás vede k lepšímu pochopení sebe sama a světa kolem nás.
Namasté.